torstai 29. toukokuuta 2025
Purra kertoo
Laittomasti maassa olevien terveydenhuollon palveluiden rajoittaminen on välttämätön ensimmäinen askel.
Mutta paljon muutakin pitää tehdä, jotta suomalainen sote ja muu verorahoitteinen hyvinvointiyhteiskunta eivät olisi käytännössä kenen tahansa saatavilla. Nyt ne ovat. Ja luvut ovat hirveitä.
Näistä ei tietenkään puhuta missään.
Tiesittekö, että on olemassa esimerkiksi sotevetoista siirtolaisuutta? Esimerkkinä HIV.
Suomessa todetaan joka vuosi melkein 300 uutta HIV-tartuntaa, joista 86 % ulkomaalaistaustaisilla. Heistä lähes 70 % tiesi tartunnastaan ennen maahantuloa. Suomeen pääsee tartuntaa hoidattamaan esimerkiksi työhön hakeutumalla.
Paraikaa Suomessa on useita tuhansia HIV-potilaita. Yhden potilaan pelkät lääkehoitokustannukset ovat 15-20 000,- vuodessa. Lisäksi esimerkiksi tulkkaus ja kaikki muut kustannukset.
Nykyisten potilaiden hoitokustannukset ovat arvioiden mukaan 70-80 miljoonaa vuodessa, ja määrät kasvavat koko ajan.
Hoidot ovat potilaalle kokonaan ilmaisia, koska HIV on yleisvaaralliseksi tartuntataudiksi luokiteltava.
Todennäköisesti olen taas paha ihminen nostaessani asian esille. Mutta ei, meillä eivät riitä rahat sotessa muutenkaan. Suomi ei voi olla koko maailman sosiaalitoimisto eikä sen paremmin sairaala tai terveyskeskus.
Toivon, että myös muita puolueita tulee perussuomalaisten linjalle kannattamaan kansalaisuusperustaista sosiaaliturvaa ja terveydenhuoltoa.
Ei kommentteja:
Lähetä kommentti
Kiitos kommentistasi!