tiistai 25. helmikuuta 2025
Ukraina on yhteinen asiamme
IS
Jussi Halla-aho varoittaa: Tästä meidän täytyy olla huolissamme
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho (ps) analysoi Ukrainan sodan kehitystä ja seurauksia.
– Jos tavoitteemme on lopettaa tämä sota moraalisesti hyväksyttävällä tavalla ja tavalla, joka ei vaaranna omaa turvallisuuttamme tulevaisuudessa, siinä tapauksessa emme selvästikään tee tarpeeksi, koska sota jatkuu ja venäläiset edistyvät, Jussi Halla-aho sanoo.
Iida Hallikainen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho (ps) huomauttaa, että nyt tulisi kantaa huolta siitä, miten riippuvaisia olemme Yhdysvalloista.
Halla-aho mainitsee asiasta viestipalvelu X:ssä jakamassaan viestiketjussa. Hän on tiivistänyt ketjuun puheensa diplomaateille Ukrainan sodan muistotilaisuudessa 24. helmikuuta.
Puhemiehen mukaan harva osasi odottaa kolme vuotta sitten, että olisimme vielä tässä helmikuussa 2025. Vladimir Putin odotti valloittavansa Kiovan kolmessa päivässä ja asettavansa Ukrainaan nukkehallituksen. Halla-aho sanoo, että rehellisyyden nimissä myös suuri osa lännestä jakoi tämän odotuksen. Se ei kuitenkaan käynyt toteen.
– Venäjän tyranni oli yliarvioinut korruptoituneen armeijansa kyvyt ja ukrainalaisten halukkuuden puolustaa maataan, Halla-aho sanoo.
Hän lisää, että Putin uskoi myös, että länsi ei uhraisi välittömiä taloudellisia intressejään asettamalla pakotteita Venäjän energialle, josta suuri osa Euroopasta oli tullut riippuvaiseksi. Halla-ahon mukaan tämä oli seurausta vuosien ja vuosikymmenten naiivista, vastuuttomasta ja lyhytnäköisestä politiikasta.
Halla-aho sanoo, että lännessä aliarvioitiin Venäjän hallinnon ja yhteiskunnan kyky kestää taloudellisia, aineellisia ja inhimillisiä menetyksiä. Hän huomauttaa, että vaikka Venäjän alkuperäiset suunnitelmat epäonnistuivat, maa uskoo voittavansa kulutussodalla.
– Se, onko Putin oikeassa tässä laskelmassa, jää nähtäväksi ja riippuu päätöksistämme. Media kysyy usein meiltä poliitikoilta, tekevätkö Suomi ja muut maat tarpeeksi auttaakseen Ukrainaa. Vastaukseni on ollut, että tämä riippuu siitä, mitä haluamme tapahtuvan.
– Jos tavoitteemme on lopettaa tämä sota moraalisesti hyväksyttävällä tavalla ja tavalla, joka ei vaaranna omaa turvallisuuttamme tulevaisuudessa, siinä tapauksessa emme selvästikään tee tarpeeksi, koska sota jatkuu ja venäläiset edistyvät.
Viime viikkoina on Halla-ahon mukaan keskitytty paljon tapahtumiin Yhdysvalloissa. On ollut paljon huolta Yhdysvaltojen sitoutumisesta Euroopan turvallisuuteen ja Ukrainan tukeen. Halla-ahon mukaan tämä on asia, josta amerikkalaisten on päätettävä.
– Meidän pitäisi olla enemmän huolissamme siitä, miksi olemme niin kertakaikkisen riippuvaisia Yhdysvalloista. Meidän on katsottava peiliin ja tehtävä enemmän. Se on meidän omissa käsissämme. Viimeisten kolmen vuoden aikana on puhuttu paljon ja tehty liian vähän.
– Jos Eurooppa haluaa, että se otetaan vakavasti, sen täytyy tehdä itsestään merkityksellinen, kuten presidentti Stubb sanoi.
Solidaarisuuden osoittaminen Ukrainalle on Halla-ahon mukaan tärkeää, mutta samalla on ymmärrettävä, että Putin ei välitä julistuksista. Julistukset eivät pysäytä venäläisiä tankkeja, drooneja tai ohjuksia.
– Kourallinen Euroopan kansakuntia tekee oman osansa, mutta tarvitsemme kaikkia menestyäksemme. Tämä on viesti, jonka rohkaisen teitä kaikkia viemään päättäjillenne kotiin. Jos Ukraina kaatuu, joku muu on seuraava.
Halla-ahon mukaan eduskunta ja koko Suomi seisovat Ukrainan rinnalla nyt ja tulevaisuudessa.
Tilaa:
Lähetä kommentteja (Atom)
Ei kommentteja:
Lähetä kommentti